Amasya Genelgesinin 96’ıncı Yılını Kutladık


Amasya Genelgesinin imzalanmasının 96. yıldönümü 12-22 Haziran tarihleri arasında Amasya'da düzenlenen Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında coşku içinde kutlandı. Bu coşkuya üniversitemiz de bünyesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle katıldı.

Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Etkinliklerinde Amasya Üniversitesinin üzerine düşeni yaptığını ifade eden Prof. Dr. Metin Orbay; ''Vatana millete hayırlı milli ve manevi hassasiyetleri olan gençler yetiştirme gayreti olan bizler için Amasya Tamiminin tarihe altın harflerle yazılan 'Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' sözünden günümüzde de ders alınacak çok fazla çıkarım vardır. Bir yükseköğretim kurumu olarak gençlerden isteğim tarihimizi okuyup özümsemeleridir.

Türk istiklal mücadeleleri tarihinde ve Türk demokrasi tarihinde Amasya Tamiminin çok önemli bir yeri vardır. Böylesine önemli bir belgenin ve kararlılığın ortaya konuşunun yıldönümünü idrak ettiğimiz anlamlı günde başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun silah ve dava arkadaşlarını ve coğrafyanın vatan kalması yönünde toprağa düşen şehitlerimizi minnetle ve şükranla anıyorum'' dedi. 

amasya tamimi

Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında üniversitemizin katkılarıyla  "Milli Mücadelede Amasya'' konulu konferans Saraydüzü Kışla Binasında gerçekleştirildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansı Vali İ. Halil Çomaktekin, Garnizon Komutanı Ufuk Uras, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Murat Gökdere, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş takip etti.

Amasya Tamiminin Türk istiklal mücadeleleri tarihinde, Türk demokrasi tarihinde ve milli kimliğin inşası yönünde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Çağlayan; Amasya'nın milli mücadele döneminde üstelendiği rolü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Amasya'ya gelişini ve Amasya Tamiminin ilan ediliş süreci hakkında bilgi verdi.

tamim1

Milli mücadele fikrinin İstanbul'da doğup Samsun'da eyleme dönüştüğünü, Havza'da çok önemli günler geçirildiğini; stratejinin fikre, belgeye, kadroya dönüştüğü yerin ise Amasya olduğunu söyleyen Çağlayan ''Türk milleti olarak bizler tarihe yön vermiş tarihin ana eksenini oluşturmuş bir milletiz. Milli mücadele diye tanımladığımız dönem Haçlı Seferlerin belkide son büyük perdesidir. Ve bu çerçevede milli mücadele bizim hafife alamayacağımız, unutma imkânımızın olmadığı bir mücadelenin adıdır. Bu büyük mücadelede Amasya çok önemli bir rol oynamıştır.  Amasyalılar böyle şerefli bir mücadelede hayati bir rol oynamış olmanın gururunu her daim yüreklerinde hissetmeliler ve bu onuru çocuklarına aktarabilmeliler''cümlelerini kaydetti.

Amasyalıların Mustafa Kemal Paşa'yı canı gönülden sahiplendiklerini kaydeden Çaylayan; ''Dönemin Amasya valisi, belediye başkanı, müftüsü ve diğer eşraf Mustafa Kemal Paşa'yı büyük bir sıcakkanlılık içerisinde karşılamışlardır. Müdafaa-i Hukuk cemiyeti bizzat Müftü Efendi başkanlığında kurulmuştur. Amasya; Mustafa Kemal ve onun şahsında Türk milletine sahip çıkmıştır. Amasya tarihine, inançlarına ve kimliğine sahip çıkmıştır'' dedi.

amasya3

Konferans  sonunda Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifika Amasya Valisi İ. Halil Çomaktekin tarafından kendisine takdim edildi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü