Amasya’nın Tarihi Kent Yapısına Sahip Çıkıyoruz


Kısa adı AKTAV olan Amasya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma ve Eğitim Vakfı yönetim kurulu üyeleri üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ı makamında ziyaret ettiler.

Amasya'nın kültür ve tabiat varlıklarını korumak ve bunu gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla kurulan bir vakıf olduklarını ifade eden AKTAV Genel Sekreteri Fahrettin Kayalar;''Vakfımız 1996 yılında kuruldu.Kuruluşundan bugüne kadar; Amasya Şehri Kulübü Öğretmenevinin dokuyu bozan siluetinin ahşap giydirilerek dokuya uydurulmasından tarihi saat kulesinin yapımına, Yalıboyu'nda birçok evin restorasyonuna kadar pek çok önemli işe valiliğimiz ve belediyemizle birlikte imza attık. Tanıtım kitapları yayımlayıp çeşitli kurslar düzenledik. Üniversitemizin Amasya'ya yaptığı katkıları da yakından izliyoruz. Üniversitemizle birlikte, Amasya'nın tanıtımı, tarihi dokusunun korunması gibi çeşitli konularda ortak programlar, projeler düzenlemek isteriz. Göstermiş olduğunuz konukseverliğe teşekkür ederiz.AKTAV olarak vakıf senedimizde bazı düzenlemeler yaparak Amasya'da yükseköğretimi destekleme noktasında yönetim kuruluna yetki verdik''ifadelerini kullandı.

Valilik, belediye, sivil toplum örgütleri ve diğer tüm paydaşlarla uyum içerisinde çalıştıklarını anlatan Prof. Dr. Metin Orbay, "Şehzadeler kenti olarak bilinen ve pek çok medeniyete beşiklik etmiş olan marka kent Amasya'nın, tarihi kent yapısının, doğal güzelliklerinin bilinçli olarak korunması, sürdürülebilirliğinin sağlanmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla üniversitemiz; Mimarlık Fakültesini, Tasarım Meslek Yüksekokulunu hayata geçirerek ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli mimar ve tasarım meslek gruplarının eğitimine ağırlık vermeye başlamıştır. Amasya'nın, tarihi kent yapısının, doğal güzelliklerinin korunması adına projeler üretmeye, bu konuya hassasiyet gösteren temsilcilerin önerilerini dinlemeye, ortak projelerde yer almaya devam edeceğiz''cümlelerini kaydetti.

aktavv

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü