Alzheimer Olup Olunmayacağı Bilinir mi?


Üniversitemiz Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO tarafından organize edilen 'Alzheimer Hastalığı ve Yaşlanma Süreci' başlıklı konferans Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç Dr. Sevda Sarıkaya'nın sunumuyla İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Alzheimer hastalığının tanımlandığı konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Gökdere, Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd. Doç Dr. Arif Ayar, akademik ve idari personel ile üniversitemizin daha çok sağlıkla ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilerden yoğun katılım oldu.

sevda sarıkaya1

İlk Bulgu: Unutkanlık

Alzheimer hastalığını, belirtilerini, gelişimini, hastalıkla mücadele yolları gibi birçok önemli unsuru izleyicilerle paylaşan Sarıkaya; alzheimerın zihinsel yetilerimizin genellikle yavaş yavaş yitirilmesi ile ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyledi ve ilk bulgusunun ise unutkanlık olduğunu kaydetti. Sarıkaya;  ''Toplumda en sık görülen demans türüdür (demans: zihinsel yetilerimizin, genellikle yavaş yavaş yitirilmesi ile giden bir hastalık halidir) Öyle ki tüm demanslar içerisindeki oranı yüzde 70'e yakındır. Öncelikle bellek işlevlerinin kaybı ile başlar. Bunun bir erken evresi olan ''Ilımlı Kognitif Yıkım'' olan hastalarda öncelikle kişi kendisinde bazı değişiklikler hisseder. Eskiye oranla bellek performansında düşüklük fark eder. Bu tanıyı alan hastaların yaklaşık yarısı Alzheimer Hastalığına ilerlerken diğer yarısı belli bir düzeyde yıkımla hayatına devam eder. Ancak ''Ilımlı Kognitif Yıkım'' evresinde hastalar genellikle tanı almazlar. Alzheimer Hastalığının tedavisi bir ekip işidir. Ekip içerisinde hasta yakınlarının rolü çok büyüktür. Hasta yakınlarının bilinçlenmesi en az ilaç tedavisi kadar önem arz etmektedir'' dedi.

Alzheimer Olup Olunmayacağı Bilinir mi?

Alzheimerın belirti vermeden 20 yıl önce başladığını ifade eden Sarıkaya; ''Diyelim ki 'Alzheimer olup olmama ihtimaliniz var mı?' öğrenmek istiyorsunuz. Lomber ponksiyon (belden beyin omirilik sıvısı almak) yaptırdınız ve alınan bu sıvıda biyomerkerlara baktırdınız. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki başka nörodejeneratif hastalıklarda hatta bazen klinik olarak normal olan bireylerde de bu testler pozitif çıkabilir. Sizin de sonucunuz pozitif çıktı. İlerde alzheimer hastası olma olasılığınız yüksek.  Ama olmama olasılığınız da var. Hatta başka bir nörodejeneratif hastalık da olabilirsiniz ilerde.  Farz edelim ki yüksek olan olasılık gerçekleşti, yani Alzheimer hastası olacaksınız. Önceden bunun için alabileceğiniz bir ilaç var mı, şimdilik yok!'' cümlelerini kaydetti.

Beyninizi Uçurun

Ben de bir tuhaflık var ama ne? sorusuyla gelen alzheimerın düşünce akışında yavaşlama, yakın zamanı unutma, özel eşyalarını kaybetme, isimleri hatırlamada zorlanma şeklinde başladığını belirten Sarıkaya; 'Alzheimerdan korunmak mümkün mü?' sorusuna ise kişinin entelektüel düzeyine göre zihin egzersizleri yaparak, gündemi takip ederek,  bir hobi edinerek, yeni bir dil öğrenerek, santranç gibi oyunlar oynayarak, fiziksel egzersiz yaparak,  Akdeniz tipi beslenerek, yüksek folik asit, omega 3 yağ asiti,resveratrol içeren gıdalar alarak, kahve, yeşil çay, Hindistan cevizi yağı içerek, kısacası 'beyninizi uçurarak' alzheimerdan korunulabileceğini kaydetti.

sevda sarıkaya12

Konferans sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Gökdere tarafından Sevda Sarıkaya adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifika kendisine takdim edildi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü