Altı Nokta Körler Derneği Ziyareti


Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi Başkanı ve Amasya Altı Nokta Gençlik ve Spor Kulübü temsilcileri üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'a bir teşekkür ziyareti gerçekleştirdiler. Teşekkür ziyaretinin sebebi ise görme engelli bireylerin yer aldığı bir grubun üniversitemizin desteğiyle Çanakkale Şehitliğine yaptığı ziyaretti.

ÇANAKKALE2

''Çanakkale'yi Gönül Gözümüzle Hissettik''

Ziyarette bir değerlendirme yapan Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi Başkanı Musa Demiryarar ''Görme engelli bireyler olarak takdir edersiniz ki seyahat etmemizde bazı güçlükler yaşayabiliyoruz. Ama her Türk vatandaşı gibi bizlerde Çanakkale Destanının yazıldığı toprakları görmeyi çok istiyorduk. Bu isteğimizi ilettiğimiz Rektörümüz düşüncemizi sahiplendi ve üniversitede çalışan görme engelli arkadaşlarımızı da projemizin içine dâhil ederek üniversitenin tahsis ettiği araçla Çanakkale Şehitliğine bir gezi düzenledik. Gezide bize Amasya Üniversitesinden hocalarımız rehberlik yaptı. Bizler  için anlatım çok önemliydi; hem hocalarımızın anlatımı hem de diğer rehber arkadaşların detaylı sunumuyla Çanakkale ruhunu gönül gözümüzle hissettik. Çanakkale gerçekten anlatılmaz yaşanır. Görme engelli arkadaşlarımızdan bu gezi sayesinde ilk defa şehir dışına çıkanlar oldu. Çanakkale'yi yerinde gezmek bizleri çok mutlu etti. Amasya Üniversitesine bizlere bu imkânı sağladığı için ne kadar teşekkür etsek azdır'' dedi.

''Dezavantajlı Grupların Sosyal Hayatın İçinde Yer Alması Önemli''

''Üniversite olarak tüm engelli bireyleri kucaklamaya çalışıyoruz'' diyen Prof. Dr. Metin Orbay; ''Amasya Üniversitesi olarak kamu kurum ve kuruluşlarıyla, sivil toplum örgütleriyle ortak projeler üretiyoruz. Bu projeler arasında dezavantajlı öğrencilerimiz, çalışanlarımız ve diğer engelli vatandaşlarımızın dahil olabilecekleri projeleri sıklıkla gerçekleştiriyoruz. Çünkü Amasya Üniversitesi olarak her türlü engel grubundan vatandaşımızın sosyal hayatın içinde evrilmesini önemsiyoruz. Engelli bireylerimizi yaşamın içine katarken aynı zamanda toplumda engellilere karşı oluşan önyargıları da yok etmek için mücadele ediyoruz. Milli ve manevi değerlerimizin en önemlilerinden biri olan Çanakkale Şehitliğine her yıl çeşitli geziler düzenliyoruz. Görme engelli çalışanlarımız ve Amasyalı görme engelli vatandaşlarımız için de üniversitemizin katkılarıyla bir gezi düzenledik. Tarihin yönünü değiştiren bir destanın yazıldığı o toprakları üniversitemizin desteğiyle gezip gören arkadaşlarımızın mutlukları ise bizim en büyük kazancımızdır'' ifadelerini kullandı.

çanakkale6

Engellilerin yaşamın içine katılması noktasında üniversitemizin gerçekleştirdiği akademik ve kültürel çalışmaların devam etmesini isteyen dernek temsilcileri yapılan çalışmaların tüm kurumlara örnek olacak nitelikte olduğunu belirttiler. 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü