Akıllı Bir Tercih İçin 'Amasya Üniversitesi'


 Sevgili Gençler,

Amasya; pek çok medeniyete beşiklik etmiş, tarihin her döneminde kültür, sanat ve bilimsel faaliyetleriyle öne çıkmış uygarlık merkezi bir şehir. Türk tarihi açısından ise Selçukludan Osmanlıya ve Türkiye Cumhuriyetine giden yolda toparlanmanın ve milli mücadele hamurunun yoğrulduğu önemli bir merkezdir.

Tarihten devralınan bu mirasın ve gücün kuşaktan kuşağa daha da güçlendirmiş olarak aktarılmasından birinci derecede sorumlu olan kurumların başında "İdeal Üniversiteler" gelmektedir; çünkü ideal üniversiteler; tarihin her döneminde toplumların önünü açan, onların ufuk çizgilerini belirleyen, öncelikli olarak bulundukları bölge insanına, ülkeye ve evrensel anlamda tüm insanlığa artı değer katmak için bilimsel veriler ışığında çalışan en seçkin eğitim kurumları olmuşlardır.

Bugün de Amasya Üniversitesi, 'Ülkemizin çağdaş, dünyada öncü ve önder olması için araştırma, öğrenme, sağlık ve eğitim ihtiyacına evrensel, bilimsel ve etik değerlerden ödün vermeden hizmet edecek ülke ekonomisine, sağlığa, sanata ve kültüre katkıda bulunacak aydın insanlar yetiştiren örnek bir üniversite olma yolunda' emin adımlarla ilerlemektedir. Bu yolculukta sizleri de 'Amasya Üniversitesi Ailesi'nin bir ferdi olarak aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

 En iyi dilek, sevgi ve saygılarımla…

orbay-makam

 

Prof. Dr. Metin ORBAY

Rektör