AB Destekli Projelerimiz Başarıyla Tamamlandı


Teknoloji Fakültesi ve Sosyal Bilimler MYO kapsamında bir yıldır yürütülen Avrupa Birliği destekli iki farklı projelerimizin kapanış toplantıları gerçekleştirildi.

Mesleki Eğitimde Yenilikçi Yöntemler ve Paydaşlar Arasında İşbirliğinin Geliştirilmesi Projesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı (İKGOP) tarafından çıkarılan "Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi" hibe programı teklif çağrısı çerçevesinde yürütücülüğünü Prof. Dr. Metin Yavuz, Koordinatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Ünal Kurt'un yaptığı "Mesleki Eğitimde Yenilikçi Yöntemler ve Paydaşlar Arasında İşbirliğinin Geliştirilmesi" başlıklı projenin kapanış toplantısı Teknoloji Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Gökdere, KOSGEB Amasya Müdürü Bayram Ali Kukuş, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V. İsmail Çıttır, Amasya OSB Müdürü Hasan Avcı, Merzifon OSB Müdürü Hasbi Altuntaş, OKA Amasya Yatırım Destek Ofisi Koordinatör Vekili Erdin Güden, akademisyenler ile ilgili personel katıldı.

Proje kapsamında hedef gruplara ücretsiz ve sertifikalı, CAD/CAM, PLC/SCADA, İş Sağlığı ve Güvenliği, Otomatik Kontrol Sistemleri, Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi ile KOSGEB onaylı Girişimcilik kursları düzenlendiğini belirten Proje Koordinatörü Ünal Kurt çalışmalarını TR83'deki Samsun, Çorum, Tokat ve Amasya illerinde uyguladıklarını projenin amacına ulaştığını kaydetti. 

teknoloji

 

Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Operasyonu (IQVETII) Meslek Yüksekokulları Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümüne Ait Dersler İçin E-Öğrenme Materyallerinin Geliştirilmesi ve Uygulanması Projesi

Yürütücülüğünü Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulundan Yrd. Doç. Dr. Ergün Şimşek; koordinatörlüğünü Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şerif Baldıran'ın yaptığı Avrupa Birliği destekli projelerimizden 'Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Operasyonu (IQVETII) Meslek Yüksekokulları Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümüne Ait Dersler İçin E-Öğrenme Materyallerinin Geliştirilmesi ve Uygulanması' başlıklı projenin kapanış toplantısı yapıldı.

Proje kapsamında yapılan faaliyetler hakkında bilgilendirmenin yapıldığı toplantıya Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Gökdere, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, Amasya İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayfer Yıldız, proje ekibi, akademisyenler ve ilgili personel katıldı.

Kapanış toplantısında bir sunum gerçekleştiren Proje Koordinatörü Şerif Baldıran projenin bölgemizde mesleki turizm eğitiminde bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla yapıldığını söyledi. Baldıran; "Projede amacımız AB hedefleri doğrultusunda mesleki ve teknik eğitimin içerik ve niteliğinin iyileştirilmesi yolu ile mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin arttırılması, öğrencilerin motivasyonu ve başarısının artırılması, mezunların yeteneklerinin sektörün ihtiyaçlarına uygun hale getirilmesi, turizm sektörünün kalifiye ara elemana kolaylıkla ulaşmasının sağlanması, öğretim elemanı-öğrenci-turizm işletmeleri arasında etkin iletişiminin sağlanmasıydı. Meslek Yüksekokullarındaki Turizm ve Otel İşletmeciliği, Aşçılık ve İkram Hizmetleri programlarında okutulan İKMEP programı kapsamındaki mesleki dersler için gerekli ders planları, ders içeriklerini ve dersler için e-öğrenme eğitim araçları, ödev formatları ve yardımcı kaynakların hazırlanması ve bunların oluşturulacak bir WEB sayfasından açık kaynak olarak sunulması ve taraflar arasında iletişim ve işbirliğinin sağlanması şeklinde sıralayabileceğimiz proje hedeflerini çalışmalarımızla gerçekleştirdik'' dedi.

sosyal bilimler1

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü