'Yapay Kol'dan Sonra 'Gören Elbise'


Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Uzaktan Eğitim Mekatronik Programı öğrencilerimiz kafa ve ayak hareketleriyle kontrol edilebilen 'Yapay Kol'dan sonra şimdi de görme engelli bireylerin beyaz baston kullanmadan sokağa çıkabileceği 'Gören Elbise' geliştirdiler. Toplumdaki tüm dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalar yapmayı kendine ilke edinen üniversitemiz gören elbiseyi bir basın toplantısıyla tanıttı. Sensörlü Elbise, Görme Engellilere Müjde, Gören Elbise, Görme Engellilere Özel Elbise gibi başlıklarla yerel ve ulusal basında geniş yer bulan 'Gören Elbise' herhangi bir cisme yaklaşıldığında hem ses olarak hem de titreşim olarak sinyal verecek şekilde tasarlandı.

gören elbise

''Fikirlerin Ürüne Dnüştürülmesi Bizleri Mutlu Ediyor''

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Feda Öner "Öğrencilerimiz 10 adet ultrasoniksensör ile çalışan, engelleri tanıyan ve hissettiren bir elbise tasarladılar. Toplam 20 adet titreşim motoru kullanılan elbisede algılama mesafesi 10 metreye kadar ayarlanabilmektedir.  Elbise üzerinde 50 santimetreye ayarlı ses vericiler de var. Kullanıcılar hem sesle hem de titreşim ile uyarılıyorlar. Örneğin omuz tarafından bir engele yaklaşıldığında o bölgedeki titreşim motoru aktif hale geliyor. 25 santimetreden fazla boşluğa adım atıldığında ayak bileğindeki motorlar titreşim yaparak kullanıcıyı uyarıyor. Dünyada ve Türkiye'de benzer çalışmalar var. Fikirlerin ürüne dönüşmesi bizleri çok mutlu ediyor. Bilim insanları 360 derece vücudun her yerinden algı ve uyarı yapabilen elbiseler üzerinde çalışıyorlar'' dedi.

gören2

Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Öner; ''Öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimizin grup çalışmasıyla bu elbise ortaya çıktı. Öğrencilerimizi, öğretim elemanlarımızı ve onlara destek olan teknik elemanları tebrik ediyorum.  Destek ve teşviklerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay'a teşekkür ediyorum'' ifadelerini kullandı.

''Görme Engelli Kardeşlerimizin Hayatını Kolaylaştıracak''

'Gören Elbise'yi tasarlayan öğrencilerin oluşturduğu El-Cezeri Grubunun Başkanı Halil Muştucu ise, yaklaşık üç aylık bir süre içinde ürettikleri elbisenin 3 bin liraya mal olduğunu söyledi. Muştucu; 'Gören Elbise'nin engelliler için umut olduğunu, elbisenin başka amaçlar için de kullanılabileceğini ifade etti. Muştucu; ''Su geçirmez özelliği kazandırılırsa su altında da kullanılabilir. Hareketli parçaların fazla olduğu iş yerlerinde koruma amaçlı kullanılabilir. Bu elbisenin görme engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracağını düşünüyoruz'' dedi.

gören1

'Gören Elbise'yi ilk deneyen ise Amasya Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Musa Demiryarar oldu. 27 yıl önce bir iş kazasında gözlerini kaybeden Demiryarar; toplumsal hayatta kimi zaman beyaz bastonların yetersiz kaldığını, 'Gören Elbise'nin gelişerek yaygınlaşmasının görme engellilerin hayatını kolaylaştıracağını söyledi. 'Gören Elbise'yle basın mensuplarına açıklama yapan Demiryarar; ''Engel grupları içinde hareket bazlı düşünürsek en dezavantajlı grubu görme engellilerin oluşturduğunu düşünüyorum. Amasya Üniversitesi öğrencilerinin tasarladığı bu elbiseyle sokakta yürürken; Gören Elbise,  karşınıza çıkan nesnenin boyutuna göre sizleri uyarıyor ve o nesneye yaklaşınca sinyal veriyor. Bu sayede engelli arkadaşımız tehlikeli bir duruma karşı uyarılmış oluyor. Görevli hocalarımıza, öğrencilerimize, emeği geçen herkese bizleri düşündükleri için ve hayatımızı bir nebze de olsa kolaylaştırmak istedikleri için teşekkür ediyorum'' cümleleriyle duygularını ifade etti.

'Gören Elbise' görüntülü haberleri için Amasya Üniversitesi Youtube sayfasını ziyaret edebilirsiniz

GÖREN3

İlgili Haber:

'Yapay Kol' Amasya'yı Tanıttı

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü