'Süper Bir Fikrim Var'da Ödüller Sahibini Buldu


Üniversitemiz tarafından Amasya Sanayi ve Ticaret Odasının (ATSO) katkılarıyla düzenlenen toplamda 20 bin Türk Lirası ödüllü ''Süper Bir Fikrim Var'' adlı proje yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.  Üniversitemiz öğrencileriyle Amasya'da ikamet eden vatandaşlara yönelik yapılan yarışmaya 48 proje katıldı. İki kategoride ödüllendirilen proje yarışmasında öğrenciler kendi aralarında; Amasyalı vatandaşlar kendi aralarında yarıştı. Birincilere 5 bin, ikinciler 3 bin, üçüncülere 2 bin Türk Lirası ödül verildi.

proje1

Amasya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Murat Kırlangıç, Amasya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, Amasya KOSGEB İl Müdürü Bayram Ali Kukuş, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Demir, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Recep Çakır'dan oluşan beş kişilik juri projeleri gerekçesi, sunumu, özgünlüğü, geliştirilebilirliği gibi on başlık altında 100 puan üzerinden değerlendirdi. 

Amasya Üniversitesi Spor Salonunda yapılan proje sergisi ve ödül törenine vatandaşlar, öğrenciler ve basın büyük ilgi gösterdi. Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ın da katıldığı final yarışmaları büyük heyecana sahne oldu.

İlk üçe giren projeler açıklanmadan önce bir konuşma yapan Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir; ''Yarışmada çok ilginç projeler var ve bu fikirlerin ilimizden çıkması beni çok sevindirdi. Gelişmiş ülkeler AR-GE çalışmalarına çok büyük pay ayırıyor; ülkemizde de artık bu çalışmalarına ciddi paylar ayrılıyor. Ülkemizin yaptığı AR-GE çalışmalarının siz gençlere yansımasını görmek bizleri ziyadesiyle memnun etti. Gençlerimize ve Amasyalı vatandaşlarımıza bu fırsatı veren Amasya Üniversitesi ve Amasya Sanayi ve Ticaret Odasına teşekkür ediyorum.'' dedi.

proje2

Amasya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Murat Kırlangıç yaptığı konuşmada; ''Bilgi ve bilimin, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin, teknoloji ve inovasyonun ülkelere ve dünyaya yol gösterdiği bir çağda yaşıyoruz. Önemli olan kendi ürettiğimiz bilgiyle, kendi beyin ve iş gücümüzle bir şeyler başarabilmemizdir. İşte eğitimin önemi burada ortaya çıkıyor. Amasya Üniversitesi de özellikle son yıllarda yaptığı yatırımlar ve çalışmalarla büyüyerek eğitimde kaliteyi yakalamış bir kurumdur. Yaptıkları özverili çalışmalardan dolayı başta Rektörümüz olmak üzere tüm Amasya Üniversitesi ailesine bu şehrin bir ferdi olarak teşekkür ediyorum. Süper Bir Fikrim Var yarışmasının içinde olmaktan ise iş dünyası olarak mutluluk duyuyoruz. Projeye katılan herkesi tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum.'' cümlelerini kaydetti.

Amasya Sanayi ve Ticaret Odasına desteklerinden dolayı teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay; ''Ülkemizin 2023 vizyonuna giderken AR-GE'ye ve inovasyona yönelik buluşlar yapmamız gerekiyor. İnovasyona yönelik projelerin olduğu yarışmamız ilgiyle karşılandı. Bu yarışmadaki amacımız katılımcıların ekip ruhuyla çalışarak bir şeyler başarmasını sağlamaktı. Görüyorum ki gençlerimiz ve Amasyalı vatandaşlar bu ruhla ortaya birbirinden ilginç projeler çıkarmışlar. Ödül alsın almasın tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyorum.'' ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra dereceye giren projeler açıklandı

Amasya Üniversiteli öğrenciler kategorisinde Teknik Bilimler MYO'dan Gülşah Uysal, Sümeyye Terzi, Sibel Özkaya, Mustafa Dicle'nin projesi Soğan ve Biberden Kimyasal Kullanılmadan Sağlıklı Göz Yaşartıcı Eldesi (SoBi-Tear-SA) birinci olurken; Merzifon MYO'dan İdris Şahin, Sinan Korkmazer, Tolga Akar, Kürşat Ünal, İlker Okurlar'ın Örümcek adlı projesi ikinci; Teknik Bilimler MYO'dan Kamil Keleş, Ahmet Mete Hallemoğlu, M. Emre Bulut, Ümit Şahin'in Taksim Benim projesi üçüncü oldu.

proje3

Halk Kategorisinde ise bir kurumda memur olarak çalışan Murat Budak'ın NOKARBON projesi birinci olurken, lise öğrencileri Mert Devek, Onur Onur Taştan'ın PEİK adlı projeleri ikinci; lise öğrencileri Nazım Emre Şenyılmaz, Olcay Coşkun, Vahit Kara'ın Kardır Yağar; Doludur Vurur; Çiftçimizde Bir Tebessüm, Bir Gurur projesi üçüncü oldu.

Dereceye giren projelere ödülleri Belediye Başkanı Cafer Özdemir; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Murat Kırlangıç tarafından verildi. Yarışmanın tek sosyal Projesi olan Eğitim Fakültesi öğrencilerimizden Turgut Büyüksakallı'nın projesi Kültürümü Yaşatıyorum, Tarihimi Öğreniyorum  juri özel ödülüne layık görüldü.

Yarışmada rüzgâr enerjisiyle çalışan su pompası, bebeğin ağlama sesini duyunca sallanan beşik, elektrikli el arabası; çay, talaş gibi doğal atıklardan yapılan yalıtım malzemesi, renk değiştiren ayakkabı, konuşan baston, piyanolu merdiven gibi birbirinden ilginç 48 proje yarıştı. Peki 48 proje arasından sıyrılarak dereceye giren projelerin özellikleri neler:

Öğrenci Kategorisi

Birincilik Ödülü: Soğan ve Biberden Kimyasal Kullanılmadan Sağlıklı Göz Yaşartıcı Eldesi (SoBi-Tear-SA)

proje4

Öğrencilerimiz Amasya'nın soğan üretimi bakımından ülkemizde önemli bir yeri olduğunu ve bazı yıllar soğanların tarlada kalıp çürüdüğü gerçeğinden yola çıktı. Projelerini geliştiren öğrencilerimizin soğan gazı insan sağlığı için tehdit oluşturabilecek kimyasallar içermiyor. Öğrencilerimizin toplumsal olaylarda kullanılan biber gazına alternatif olabileceğini iddia ettikleri soğan gazıyla yarışmanın öğrenciler kategorisinde birinciliği göğüslediler. Soğan gazını deneyen Rektörümüz Orbay; gazın oldukça etkili olduğunu söyledi.

İkincilik Ödülü: Örümcek

örümcek

Askeri güvenlik sektörüne yönelik kullanılmak üzere tasarlanan Örümcek'in üzeindeki kamera sistemiyle anında merkeze bilgi aktarımı yapılabiliyor. Cihazın örümcek ayağına benzeyen ayakları sayesinde en uç engebeli noktalara ulaşabilme özelliği taşıyor.

Üçüncülük Ödülü:Taksim Benim

taksi

Cep telefonlarına indirilen uygulamayla  tek bir tuşla  en yakın taksi durağına konumumuzu göndererek en yakın taksiyi çağırabildiğimiz Taksim Benim uygulaması öğrencilerimiz tarafından geliştirilen bir web yazılımı. Öğrencilerimiz bu yazılımı geliştirerek gelecek yıl kullanmayı planlıyorlar.

Halk Kategorisi

Birirncilik Ödülü: NOKARBON

NOKARBON

Katı, sıvı birbirinden farklı birkaç maddenin karışımından elde edilerek reaksiyonu tamamalamış bir kimyasal sıvı olan NOKARBON yakıt yakma desteği olarak kullanlacak. NOKARBON'un daha temiz ve yaşanılabilir bir hava ve dünya için en büyük adaylardan biri olduğunu söyleyen proje sahibi NOKARBON'un keşfedilmeyi bekleyen birçok özelliği olduğunu da söylüyor.

İkincilik Ödülü: PEİK

peik

PEİK'le kombilerde harcanan enerjide tasarruf yapmak amaçlanıyor.

Üçüncülük Ödülü: Kardır Yağar; Doludur Vurur; Çiftçimizde Bir Tebessüm, Bir Gurur

proje5

Bu projeyle kar, dolu gibi ürüne zarar veren yağışlarda sensörler sayesinde sistem tavanını kapatarak ürünün zarar görmesini engelleyecek.

Juri Özel Ödülü

Kültürümü Yaşatıyorum, Tarihimi Öğreniyorum

proje7

Yarışmanın tek sosyal projesi olan Kültürümü yaşıyorum, Tarihimi Öğreniyorum da Amasya'nın tarihi yapısı Bedesten restore edilerek içerisinde kültürel dokuya uygun olarak işletmeler açılacak sosyal yaşam alanları oluşturulacak.

 


 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü