'Çirkin' ama Çocuklar Onu Çok Sevdi


Amasya Belediyesi tarafından desteklenen, İris Sanat Çocuk Tiyatrosu tarafından sahneye konulan  Feyza Hepçilingirler tarafından kaleme alınan ve  yönetmenliğini Üniversitemiz Öğr. Gör. Atilla Özgen'in yaptığı çocuk oyunu "Çirkin Prenses" üniversitemiz Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde son kez 'perde' dedi. Minik öğrencilerin beğenisine sunulan oyun Amasyamızda tiyatro kültürünün çocuk yaşlarda edinilmesi bakımından önem taşıyor.

cirkin1

Amasya Belediyesi Organizasyonu ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile sahnelenen oyunun yönetmeni ve üniversitemiz Tiyatro Kulübü Akademik Danışmanı Atilla Özgen, tiyatronun çocukların zihinsel gelişimi açısından önemli bir etkiye sahip olduğunu ve Amasya'da bir kez bile tiyatro izlememiş çocuklar bulunduğu söyledi. Bütün çocuklara ulaşıp onları tiyatro ile tanıştırarak algılarında olumlu etkiler bırakmak istediklerini  vurgulayan Özgen çocukların aynı zamanda dekor, kostüm, perde  gibi tiyatronun unsurlarıyla da tanıştıklarını ifade etti.

cirkinprensess

Çocuklar tarafından çok beğenilen oyun 9 - 10 ve 11 Aralık 2013 tarihlerinde Üniversitemiz  Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde sahnelenirken 12 ve 13 Aralık 2013 tarihlerinde ise Saraydüzü Milli Mücadele ve Kışla Binası Kongre ve Kültür Merkezinde sahnelenecek. Başlama saatleri öğleden önce 10.30 öğleden sonra 14.00  olan oyunun konusu ise şöyle: Çirkin Prenses, saray çalışanları ve öğretmenlerine hayatı zindan etmektedir. Çirkin Prenses yaptığı tüm yaramazlıklara rağmen babası tarafından çok sevilmektedir. Ama bir gün kralın gizlice Prensesin derslerini izlemesi ve Prensesin hiç bir şey bilmediği anlaşılınca durum değişir. Kral, ülkesinin yönetimini kızına bırakamayacağını anlayınca kara kara düşünmeye başlar. Kızının öğretmenlerinden birinin önerisi üzerine, ülkeyi yönetecek bilgili bir kişinin seçilmesi için, seçim yapılmasına karar verir"

cirkin prenses

prensesss45

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü