''Türkçe Kadim ve Kudretli Bir Dildir''


Türk Dil Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Batı Türkçesi'nin Doğuşu ve Gelişimi başlıklı bir konferans verdi. Kültür Sanat ve Edebiyat Kulübü tarafından İpekköy Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Gökdere, akademik ve idari personel ile öğrencilerimizin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşlardan konuklar takip etti.

ercilasun

Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği konferansına Bilge Kağanın dizeleri ile başlayan Prof. Dr. Ercilasun, Türk dilinin belgelerde yer alan ilk kelime ve kavramlarından örnekler verdi. Ercilasun, devlet yönetiminde kullanılan kelime ve kavramların, anlam ve değerini açıklayarak sürdürdüğü konferansında Türk dilinin var oluşunun bilinenin aksine çok daha eski bir döneme uzandığını vurgulayarak şunları söyledi: "Bu kadar özel ve önemli bir dilin ortaya çıkışı, eminiz ki; çok daha eski dönemlere uzanmaktadır. Bugün elimizde 329 yılına ait Türkçe metinler mevcuttur. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde Sümerlerden, Akadlardan kalan çivi yazısı metinler var. Sümerce içerisinde yer alan Türkçe kelimeleri değerlendiren bilim adamları, iki dil arasında bir alışveriş olduğunu söylüyorlar. Bu da Sümerlerin yaşadığı topraklara komşu olan Türkler olduğunu ve Türkçenin bu dönemlerde mevcut bir dil olduğunu bizlere gösteriyor. Ama şunu net olarak söylüyoruz ki; Türkçe, 1300 yıldır ve on binlerce metin vererek bugünlere ulaşmış, kadim ve kudretli bir dildir"

ercilasun2

"Güzel konuşmak istiyorsanız dili güzel kullanan yazarları okuyun" mesajıyla konferansını bitiren Ercilasun öğrencilerden gelen soruları da cevaplandırdı. Konferans sonunda  Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifika Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Gökdere tarafından kendisine takdim edildi.

Konfreransta öğrencilerimiz tarafından 'Türkçemize Sahip Çıkalım' temalı dövizler açıldı.

kitaplar123

 Konferans sonunda öğrencilerimizin de çeşitli çalışmalarının yer aldığı hat ve tezhip sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

hat1

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü