''Milli Kimliğin İnşaasında Amasya Tamimi Çok Önemli''


Amasya Genelgesinin imzalanmasının 95. yıldönümü Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında coşku içinde kutlanıyor. Bu coşkuya üniversitemiz de bünyesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle katılıyor. Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında üniversitemizin katkılarıyla  "Türk Tarihinde Amasya Tamiminin Yeri ve Önemi" konulu konferans gerçekleştirildi. Necmettin Erbakan Üniversitesinden Prof. Dr. Nuri Köstüklü'nün konuşmacı olarak katıldığı konferansı Vali İ. Halil Çomaktekin, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Jandarma Komutanı Ünsal Ağaoğlu, Rektör Vekilimiz Murat Gökdere, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş takip etti.

Amasya Tamiminin Türk istiklal mücadeleleri tarihinde, Türk demokrasi tarihinde ve milli kimliğin inşası yönünde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Köstüklü;''Böylesine önemli bir belgenin ve kararlılığın ortaya konuşunun yıldönümünü idrak ettiğimiz anlamlı günde başta Cumhuriyetimizin bânisi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere, onun silah ve dava arkadaşlarını ve coğrafyanın vatan kalması yolunda toprağa düşen şehitlerimizi şükranla minnetle rahmetle anıyorum.'' dedi.

köstüklü1

Amasya Tamiminin, 'millî kimlik'in inşası yönünde de çok önemli bir vesika olduğunu vurgulayan Köstüklü ''Metne  bir bütün olarak baktığımızda, 'millet' ve 'millîlik' kavramının inşasına yönelik bir hassasiyetin varlığı kendiliğinden göze çarpmaktadır.   'millet', 'heyet-i milliye', 'arzu-yı millî', 'millî bir kongre', 'sırr-ı millî' vb. kavramlar, Amasya Tamimi'nin karakteristiğini açıkça ortaya koyuyor. Bu durumu çok önemsiyoruz, çünkü burada çok uluslu bir yapıdan 'üniter' 'millî' bir yapıya 'bir millet inşası'na yönelik fevkalade önemli hassasiyetleri görüyoruz.'' cümlelerini kaydetti.

''Türk Tarihinde Amasya Tamiminin Yeri ve Önemi'' başlıklı sunumunu tarihten çarpıcı örnekler vererek izleyicilere aktaran Köstüklü; ''Böyle anlamlı bir programı düzenleyen başta Amasya Valiliği, Amasya Üniversitesi Rektörlüğü, ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı ve  emeği geçen diğer ilgililere teşekkür ediyorum.'' dedi.

köstüklü2

Konferans Vali Çomaktekin'in Prof. Dr. Nuri Köstüklü'ye plaket takdim etmesinin ardından son buldu.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü