''Kapılarımız Amasya Üniversitesine Sınırsız Açık''


Malezya Mara Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sahol Hamid Abu Bakar ve eşi Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında Prof. Dr Bakar, Amasya Üniversiteli akademisyenlere üniversitelerinin laboratuvar ve diğer imkânlarının sınırsız bir şekilde açık olduğunu söyledi.

Malezya'nın en büyük üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Malezya Mara Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sahol Hamid Abu Bakar ve eşini Amasya'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, "Amasya Üniversitesini evrensel bir yükseköğretim haline getirmeyi hedeflediğimiz için uluslararasılaşmaya büyük önem veriyoruz. Mevlana Değişim Programı bilindiği gibi Erasmus ve Farabi değişim programından farklı olarak, bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarıyla karşılıklı öğretim elemanı ve öğrenci değişim hareketliliğine olanak veren bir program. Öğretim elemanı ve öğrenci değişim hareketliliği farklı eğitim sistemlerini inceleyerek akademik deneyim kazanmada ve mesleki kapasitelerin geliştirilmesinde çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Anlaşmalı ülke ve üniversitelerimize Malezya Mara Teknoloji Üniversitesini de ekledik. Malezya Mara Teknoloji Üniversitesi ile imzaladığımız Mevlana Değişim Protokolü ve ikili işbirliği anlaşmamız her iki üniversiteye de hayırlı olsun. Günün anısına bir fidanı Rektör Prof. Dr. Sahol Hamid Abu Bakar ve eşi adına toprakla buluşturduk" dedi.

Malezyalı Rektör: Gördüğüm En Yenilikçi Fikir

Malezya Mara Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sahol Hamid Abu Bakar, "300'den fazla akademik programda, 10 bin personelle birlikte 200 bin öğrenciye eğitim olanağı sunmaktayız. Malezya'nın ve dünyanın sayılı araştırma laboratuvarlarına sahibiz. Amasya Üniversitesinden lisansüstü ve doktora düzeyinde araştırma yapmak isteyen araştırmacılara üniversitemizin uygun programları ve laboratuvar imkanlarını sınırsız bir şekilde sunmaktan mutluluk duyarız. Dünyanın dört bir yanından üniversite ile yaptığımız ikili ve üçlü işbirliği anlaşması imzalayarak programlarımızı hayata geçiriyoruz. Bu zincire Amasya Üniversitesini de eklemek istiyoruz. Yenilikçi ve girişimci bir üniversiteyiz. Bu konu da çeşitli ödüllerde aldık. Rektör Prof. Dr. Metin Orbay'ın adımıza dikilmiş bir fidanın coğrafi koordinatlarını da içeren bir belgeyle bize hediye etmesi gördüğüm en yenilikçi fikirlerden biri olduğunu düşünüyorum. Prof. Dr. Metin Orbay eğer izin verirse bu fikri Malezya'da üniversitemizde uygulamak istiyorum " ifadelerini kullandı. Malezyalı Rektör ve eşi ziyaretin ardından Amasya'nın tarihi ve kültürel mekânlarını ziyaret etti.

MALEZYALI REKTÖR

İLGİLİ HABERLER İÇİN TIKLAYIN

'Onlar İçin' Bir Fidanı Toprakla Buluşturuyoruz

Mevlana Kapsamında Tayland Ziyareti

Mevlana Değişim Programı Ağımız Genişliyor

 

Amasya Üniversitesi

 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü