''Kadınlarda Sigara Kullanımı Artıyor''


Bağımlılıkla mücadele eden Türkiye'nin en köklü sağlık kuruluşu YEŞİLAY kuruluşunun 94. yılı vesilesiyle ülkemizde ve üniversitemizde bir dizi etkinlikler düzenleniyor. Öğrencilerimizin bağımlılıkla mücadelede bilinçlendirilmesi için birçok etkinliğe imza atan üniversitemiz, 1-7 Mart YEŞİLAY Haftası vesilesiyle Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 'Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Yaşam' adlı konferansı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Gökdere de izledi.

Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek ve bilimsel metotlar kullanarak tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar vb. bağımlılıklarla mücadele eden; önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşu olan Yeşilay'ın eski genel başkanı ve halen avukatlık mesleğini sürdüren Muharrrem Balcı adalet ve sağlık ilişkisi eksenli bir sunum gerçekleştirdi.

Bağımlısı olduğunuz maddenin kölesi olursunuz, bağımlının özgür iradesi yoktur, sözleriyle bağımlılığın çok tehlikeli bir gerçeklik olduğunu ifade eden Türkiye Yeşilay Cemiyeti eski Genel Başkanı Balcı erkeklerde sigara bağımlılığının azalmaya başladığını ancak kadınlarda ise içicilik oranında artışın olduğunu kaydetti.

Bağımlılıkla ilgili üniversitelerde daha yoğun mücadele yapılmasının gerektiğini söyleyen Balcı ''Bağımlı bir annenin çocuğunun henüz ergenlik yaşına gelmeden bağımlı olma riski çok yüksek. Hastanelere yılda 125 bin bağımlı başvuruyor tedavi olmak için; fakat sağlık politikamız bağımlılıkla mücadele edecek boyutta değil. Bu noktada gençlerimizin eğitimi çok önemli.'' dedi.

Sigara, alkol, uyuşturucu, teknoloji gibi bağımlılıklarla mücadele etmek için Türkiye'nin bir bağımlılık politikası olmadığını vurgulayan dolayısıyla bağımlılıkla mücadele yönteminin de olmadığını kaydeden Muharrem Balcı, ''Üniversite öğrencisi soru sorabilmeli sağlıkla, adaletle ilgili soru sormalı. Soru sorabilirsek hala umut var demektir. Gençlerimize değerler sistemimizi vermediğimiz takdirde onları bağımlılığın kucağına itmiş oluyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Konferans sonunda Türkiye Yeşilay Cemiyeti eski Genel Başkanı Avukat Muharrem Balcı'ya Prof. Dr. Murat Gökdere tarafından çiçek takdimi yapılırken Balcı ise kendi eserlerinden oluşan kitap setini kütüphanemizde kullanılmak üzere hediye etti.

yeşilay

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü