''Gururluyuz ve Sorumluluğumuzun Farkındayız''


Amasya Genelgesinin imzalanmasının 95. yıldönümü 12-22 Haziran tarihleri arasında Amasya'da düzenlenen Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında coşku içinde kutlanacak. Bu coşkuya üniversitemiz de bünyesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle katılıyor.

Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Etkinliklerinde Amasya Üniversitesinin üzerine düşeni yapma gayreti içinde olduğunu ifade eden üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; ''Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Etkinlikleri içerisinde  95. yıldönümünü kutlayacağımız Amasya Genelgesi ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi olması nedeniyle Türk tarihinde ayrı bir yeri ve önemi vardır. Ulusal egemenlik anlayışından ilk kez bahsedilen belgenin Amasya'da imzalanması bizleri gururlandırırken aynı zamanda büyük bir sorumluluk taşıdığımızın da bilincindeyiz. Bu bilinçle her yıl Valilik ve Belediyemizle birlikte Amasya Genelgesinin anlam ve öneminin pekiştirilmesi ve varoluş sebebimiz gençlerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızla bu anlamlı günü paylaşmak adına birçok etkinliğe imza atıyoruz." dedi. 

19 Haziran tarihinde üniversitemizin organizasyonuyla Milli Piyango çekilişinin Amasya'da gerçekleşeceğini belirten Orbay; ''Ön yüzünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün portresi, bayrağımız ve Amasya Yalıboyu manzarasının yer aldığı özel çekilişin biletlerinde ayrıca, Amasya Tamiminin önemini belirten 'Milletin İstiklalini Yine Milletin Azim ve Kararı Kurtaracaktır.' sözü  ile 'Kültür Kenti Amasya' logosu da yer almaktadır. 20 Haziran'da ise Necmettin Erbakan Üniversitesinden Prof. Dr. Nuri Köstüklü tarafından 'Türk Tarihinde Amasya Tamimini Yeri ve Önemi' temalı bir konferans gerçekleştirilecektir. 8.500 tarihiyle bizi kucaklayan Amasyamızın ve Amasya Üniversitesinin gelişiminde desteğini esirgemeyen siz değerli Amasyalıları da etkinliklerimizde aramızda görmekten onur duyarız.'' cümlelerini kaydetti.

Etkinliklerimiz ücretsiz olup tüm Amasya Halkı davetlidir.

konser1234

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü