“Yaşlılara Saygı” Paneli Düzenlendi


TRT ekranlarından yayınlanan "Ömür Dediğin" adlı programın yapımcılığı ve yönetmenliğini üslenen Zeliha İlhan Doymuş, Dünya Yaşlılık Derneği'nden Umut Çınar ve Belgin Turan'ın katıldığı "Yaşlılara Saygı" paneli üniversitemiz İpekköy Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

"Ömür Dediğin" adlı programın yapımcı-yönetmeni Zeliha İlhan Doymuş, "TRT'de yayınlanan programımızda çoğu yarım asrı geçmiş insanların yaşamlarını konu ediniyoruz. Geçip giden yıllardan arta kalan hüzünleri, mutlulukları bu programda yeniden dillendiriyoruz. Konuklarımızla birlikte bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Hep birlikte çıktığımız bu yolculuklarda zaman zaman ağlayıp zaman zaman gülüyoruz. O yorgun yüzler yıllarca koparıp attıkları binlerce takvim yapraklarını yeniden ellerine alıyor ve her defasında yeniden kendi tarihlerini yazıyorlar arka yüzlerine... Anadolu insanı geleneklerine bağlıdır. Geleneklerimizin başında da yaşlılarımıza duyduğumuz sonsuz saygı vardır. Lütfen yaşlılarımıza saygı ve hürmette kusur etmeyelim." dedi.

18-24 Mart Yaşlılar Haftası nedeniyle düzenlenen bu organizasyona katılanları kutlayan ve panel sonrasında bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, ''Yaşam standartlarının yükselmesi ve doğurganlığın azalması ile birlikte dünya nüfusu hızla yaşlanmaya başlamıştır. Dünya Sağlık Örgütü, dünyada yaşlı nüfus (65 yaş üzeri) oranını yüzde 10 olarak verirken, bu oranın 2050 yılında yüzde 16'nın üzerine çıkmasını beklemektedir. Ülkemizde ise bugün yüzde 7.1 olan yaşlı nüfus oranı, 2050 yılı itibariyle yüzde 20 seviyelerinde olacaktır. Ülkemizde ve dünyada yaşlıların üretimden kopmadan ve sağlık sorunlarını kolayca çözebildikleri bir yaşamı amaçlıyoruz. Bu amaca ulaşmak için üniversitemiz Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde Yaşlı Bakımı Programını açtık. Uzaktan eğitimi de olan programımızın ilk mezunlarını bu yıl veriyor. Ulusal değer ve kültürümüzün yarınlara taşımasında en önemli köprü yaşlılarımızdır. Bu vesileyle bizim üzerimizde büyük emekleri olan, eli öpülesi yaşlılarımızı saygıyla selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

Dünya Yaşlılık Derneğinden Umut Çınar ve Belgin Turan'ın da görüşlerini öğrencilere aktarma fırsatı bulduğu program sonrası katılımcılara plaket ve çiçek takdim edildi.

yaslılar

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü