‘’Doğduğum Değil Doyduğum Şehri Sahiplendim’’


Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay Amasya İl Genel Meclisi toplantısına katılarak Amasya Üniversitesinin çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi, gelen soruları cevaplandırdı.

Amasya Üniversitesinin gelişmesini Amasya'nın da gelişmesi olarak gördüklerini ifade eden İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittır, "Prof. Dr. Metin Orbay dört yıldır meclis çalışmalarımıza katılarak üniversitemizin çalışmalarıyla ilgili bizlere bilgi veriyor, sorularımızı cevaplıyor. Bu yılda kendisini davet ettik. Gerek gelişen altyapı imkanlarıyla gerek artan öğrenci sayısıyla üniversitemizin geldiği noktayı hep birlikte görüyoruz. Biz İl Genel Meclisi olarak Amasya Üniversitesinin ileriye doğru yol almasına destek verdik, bundan sonrada destek vermeye devam edeceğiz. Hizmetlerinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz, başarılar diliyoruz" dedi.

il genel meclisi

21 yıldır Amasya'da yaşadığını vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay İl Genel Meclisinde yaptığı sunumda şu cümleleri kullandı.

42 Yaşındayım, 21 Yıldır Amasya'da Yaşıyorum

"Amasya'ya araştırma görevlisi olarak geldim. 42 yaşındayım, 21 yıldır Amasya'da yaşıyorum. Doğduğum değil doyduğum yeri sahiplendim ve bir Amasyalı olarak tarih, kültür ve turizm şehri Amasya'ya hizmet ediyorum. Üniversitemiz, ulusal ve uluslararası akademik performans ölçümlerinde her geçen yıl daha üst noktalara çıkmaktadır. Yakaladığımız bu ivmeyi bireysel bir başarı olarak görmekten daha çok iç ve dış paydaşlarımızın verdikleri desteklerin bir sonuncu olduğunu her fırsatta vurguluyoruz. Amasyalıların temsilcilerinden oluşan meclisimize yaptığımız çalışmalarla ilgili genel bilgi anlatmak istiyorum. Her cuma öğleden sonra üniversite çalışanlarımızla ve Amasya'da faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşlarıyla randevusuz görüşme yaptığımız bir gündür. Bizden görüşme talebinde bulunup da bize ulaşamamış birinin olduğunu düşünmüyorum. Üniversite yönetimi olarak dernekleri ve vakıfları önemli birer paydaşımız olarak görüyor ve imkânlarımız ölçüsünde kendileri ile ortak programlar, farklı etkinlikler düzenliyoruz. 4 yıllık görev süremde hesap verebilirlik üzerinden şeffaf bir yönetim anlayışını benimsedik. 4 yıl içerisinde onlarca akademik personel aldık, YÖK'e yazılı veya sözlü olarak giden herhangi bir şikâyet bulunmamaktadır. Yine dört yıl içerisinde yaptığımız hizmet alımlarından dolayı herhangi bir şaibe oluşturmadık, herhangi bir soruşturma geçirmedik. Ulaşılabilir, hesap verebilir durumdayız.

2011-2012 akademik yılına kadar üniversitemiz sadece ön lisans ve lisans eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü bir yükseköğretim kurumu iken, şu anda pek çok yüksek lisans, doktora ve sertifika programları eğitimini bünyesinde başarılı bir şekilde yürüten bir kurum haline gelmiştir. 2010-2011 akademik yılında 6384 olan öğrenci sayımız, 2014-2015 akademik yılında yüzde 112'lik bir artışla 13528 sayısına ulaşmıştır.

meclis-2

Merzifon ilçesi sanayisiyle büyüyen bir ilçemizdir. 2011 yılında 350 öğrencisi olan Merzifon MYO'da bugünöğrenci sayımız 1250 seviyesine ulaşmıştır.Merzifon Anadolu Lisesiüniversitemize tahsis edildi. Merzifon'a İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi kuruldu ve fakültenin bir an önce öğrenci alması için gerekli çalışmalar devam ediyor. Merzifonluların fakülte binasıyla ilgili taahhütleri vardı.

2011-2012 akademik yılında Kaymakamlık, Belediye,Gümüşhacıköylülerin ve özellikle Hasan Duman'ın destekleriyle faaliyetlerine başlayan Gümüşhacıköy Hasan Duman Meslek Yüksekokulunda bugün çoğunluğu Amasya dışından gelen 750'ye yakın öğrenci öğrenim görmektedir. Yüksekokulumuz Gümüşhacıköy'e ciddi bir ekonomik ve kültürel katkı sağlamıştır.

2011-2012 akademik yılında ilk öğrencilerini alanSuluova MYO'da bugün 8 programda yaklaşık 650 öğrencimiz eğitim görmektedir. Yeni binalarımızın hizmete girmesiyle birlikte yeni program açma ve öğrenci sayımızın arttırılmasının da önünü açmış oluyoruz. Suluova'ya bölgenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek laboratuvarlar kurduk. Suluovalılarında kullanıma açık olacak çok amaçlı kongre salonumuzu inşaatını tamamladık.

Bu yıl Taşova ilçemizde yüksekokul heyecanını yaşadık. 2013 yılı haziran ayında imzalanan protokol kapsamında Rönesans firması tarafından üstlenilen yüksekokul binası tamamlanarak teslim edildi. Taşova Yüksel Akın MYO'da kamu ya da özel sektörde istihdam problemi yaşanmayan Otobüs Kaptanlığı ve Posta Hizmetleri bölümlerine yüzde 100 doluluk oranıyla ilk öğrencilerimizi aldık. Yeni programlar önümüzdeki yıllarda açılmaya devam edecek.

Bölgemizdeki tarım ve hayvancılığa dayalı endüstri kolları gözetilmiş ve son dönemlerde ilimizde yoğunluklu olarak ortaya çıkan hizmet sektörü başta olmak üzere sanayicimizin ihtiyaç duyduğu nitelikteki insan gücünü yetiştirmek için yeni programlar hayata geçirilmiştir. Et ve Et Ürünleri Teknolojisi, Süt ve Süt ÜrünleriTeknolojisi, Mekatronik, Makine Mühendisliği, Tohumculuk, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Grafik Tasarım, Yaşlı Bakımı, Dış Ticaret bu programlardan sadece birkaçıdır.

İlahiyat Fakültesinin Yapımı Hızla Sürüyor

Kısa bir süre önce kurulan ve gerekli tüm anabilim dallarında akademik yapılanmasını tamamlayarak 2013-2014 akademik yılı içerisinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, her yönü ile 2015-2016 akademik yılı için tüm hazırlıklarını tamamlamış, eğitim-öğretim faaliyetlerine hazır haldedir. Diğer taraftan, Amasyalı hayırsever insanımızın desteği ile İlahiyat Fakültesi inşaatına başlanmıştır. Şu an itibari ile kaba inşaatı tamamlanma aşamasındadır.

Mimarlık Fakültesi üniversitemizin 2006 yılındaki kuruluş kanunu içerisinde yer alan fakültelerimizdendir. Ancak alanında doktoralı öğretim üyesi yetersizliği nedeniyle, 2011 yılına kadar aktif hale getirilememiştir. İlk öğrencilerini 2012-2013 akademik yılında derslerin yüzde 30'u İngilizce olmak üzere Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde eğitime başlanmıştır. Yapılan çalışmalar ile de önümüzdeki yıldan itibaren Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölümüne öğrenci alımı gerçekleştireceğiz.

meclis3

2006 yılındaki kuruluş kanunu içerisinde yer alanTeknoloji Fakültemizin, Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümlerine öğrenci alarak fakültemizi aktif hale getirdik.

2012-2013 akademik yılı içinde faaliyete geçen Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun öğrenci sayısı 1200 rakamına ulaşmıştır.

Amasya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) birimi her geçen akademik yıl içinde proje sahiplerine desteğini sürdürmeye devam ediyor. Aynı zamanda üniversitenin TÜBİTAK, AB, OKA gibi kamu-kurum ve kuruluşlarına sunduğu ve kabul gören projeler de Amasya Üniversitesi tarafından hayata geçiriliyor. Proje kaynakları hakkında öğretim elemanlarının bilgilendirilmesi, kurumsal olarak yapılan projelerin takibi gibi pek çok amaca hizmet etmesi için üniversitemiz bünyesinde"Proje Destek Ofisi" faaliyete geçirilmiştir.

Amasya'da Sağlık Hizmetlerini Daha İyi Noktalara Getireceğiz

Fiziksel anlamda ise belediyemizden üniversitemize tahsisi tamamlanan eski otogar arazisi üzerine titizlikle çalışılarak yapılacak etüt-proje çalışmaları ile Tıp Fakültemiz idari binasının ve bazı bölümleri yapmaya yönelik olarak alan uzmanlarından alınacak destekler ile kullanışlı ve uzun vadeli modern bir alan yapmayı hedefliyoruz.2015 yılı içerisinde dâhili ve cerrahi branşlarda hastane yöneticileriyle koordineli çalışarak alınacak yeni öğretim üyeleriyle Amasya'daki sağlık hizmetlerini daha iyi noktalara getirmeyi hedefliyoruz.

Üniversitemizin asli görevleri içerisinde önemli yer tutan Fen ve Sosyal Bilimler Enstitülerimiz ilk defa 2011-2012 akademik yılında faaliyetlerine başlamıştır. Kısa sürede gelişim göstererek bu akademik yıl içerisinde 4 doktora ve 15 yüksek lisans programı ile çalışmalarına aktif olarak devam etmektedir. Ülkemizdeki yaygın lisansüstü eğitim programlarından farklı olarak, Türkiye'de ilk defa Sınıf Öğretmenliği Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans programı Sosyal Bilimler Enstitümüz bünyesinde açılmış ve ülkemizin dört bir yanından öğretmenlerimiz Amasya Üniversitesi merkezli bu programa katılma fırsatı bulmuşlardır.Örgün eğitim imkânı olmayanlara bir fırsat olarak Uzaktan Eğitim Merkezimizi faaliyete geçirdik.Çocuk Gelişimi, Yaşlı Bakımı, Mekatronik, Elektrik, İnternet ve Ağ Teknolojileri UZEM önlisans programlarıyla,uzaktan eğitim formasyon öğrencileriyle birlikte yaklaşık 2500 öğrencimiz eğitim görüyor.

Amasyalı Bizi Her Zaman Destekledi

Amasyalılar her konuda üniversitemizin yanında yer aldılar desteklerini, imkânlarını bizlerden esirgemediler. Suluova'da sera yapımında, Gümüşhacıköy'de çevre düzenlemesinde İl Genel Meclisimizin desteklerini aldık. Üniversitemiz yeni açılacak fakülte ve yüksekokullarla, artan öğrenci kapasitesiyle Amasya'ya ve ülkemize katkı sağlamaya devam edecektir. Amasya Üniversitesi önümüzdeki dönemlerde de açacağı bölüm ve programlarda istihdam olanaklarını, bölgenin ve ülkemizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurulmaya devam edecektir. Biz yapacağız diyoruz ama hep birlikte yapacağız diyoruz "

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü