‘’Amasya’ya Gönül Vermiş Herkesten Destek Bekliyoruz’’


2012 yılında kurulmasına rağmen, çok kısa bir süre içerisinde akademik yapılanmasını tamamlayarak 2013-2014 akademik yılı itibariyle eğitim-öğretim hayatına başlayan İlahiyat Fakültesinin kendine ait binasının inşaatı hızla devam ediyor. Yapımı devam eden binayı yerinde görmek amacıyla ulusal ajans ve yerel basın temsilcilerine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feda Öner, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şuayip Özdemir, Genel Sekreter Hasan Özyurt eşliğinde İlahiyat Fakültesi bina inşaatı gezdirildi, binayla ilgili bilgiler kendilerine aktarıldı.

 ilahiyat0

2017-2018 akademik yılında öğrencilerini kabul edecek İlahiyat Fakültesi yeni binası; İlahiyat İhtisas Kütüphanesi, konferans salonu ve camisiyle birlikte bir külliye şeklinde hizmet verecek. Külliye şeklinde hizmet verecek binayla ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplandıran İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şuayip Özdemir; yeni bina tamamlandığında birinci ve ikinci öğretim olmak üzere 2 bin 500 öğrenciye hizmet verebileceklerini kaydetti.

ilahiyat2

İlahiyat Fakültesinin, yapacağı sempozyum, çalıştay, konferans gibi etkinliklerle şehre davet edilecek katılımcıların 8500 yıllık tarihiyle farklı medeniyet ve inançlara ev sahipliği yapmış Amasya'nın inanç turizmine de çok olumlu katkıları olacağını belirtti.

ilahiyat3

Amasya'ya gönül vermiş herkesten destek beklediğini ifade eden Özdemir; ''İlahiyat Fakültesi Derneğinin öncülüğünde hayırsever insanımızın desteği ile başlanan İlahiyat Fakültesi İnşaatı hızla devam etmektedir.İlahiyat Fakültesi Amasya'nın tarihi ve kültürel kimliği ile bütünleşen bu nedenle de Amasya'ya yakışan bir fakültedir. Yapılacak ilmi çalışmalarla Amasya'nın tarihi ve kültürel geçmişini bugüne taşımada önemli roller üstlenecektir. Ülkemizin genç fidanları manevi değerlerle yetişecek ve mezun olunca da çocuklarımıza bu değerleri aktarmak için vazifeye koşacaklardır. Biz İlahiyat Fakültesi olarak şehrimize hizmet üretmeye talibiz. Halkımızın da İlahiyat Fakültesi ile el ele olmasını, desteklerini sürdürmesini son derece önemsiyor ve bu yakın alakanın devam etmesini istiyoruz'' dedi.

ilahiyat1

Kaba inşaatı tamamlanma aşamasında olan inşaatın ince kısmının Rektörlük tarafından devlet desteği ile yapılacağını kaydeden Özdemir;İlahiyat Fakültesi inşaatı içinyaklaşık 700 bin TL'ye ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

ilahiyat5

Prof. Dr. Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: ''İlahiyat Fakültesi bina inşaatının yanına ayrıca cami ve kütüphane yapmayı planlamaktayız. Cami inşaatı ile birlikte kütüphane inşaatına da başlanacaktır. Kütüphanede Tefsir, Kur'an İlimleri, Hadis, Kelam, İslam Hukuku, Arap Dili ve Belağatı, İslam Mezhepleri Tarihi, Tasavvuf, İslam Tarihi ve Sosyal Bilimler alanında matbu eserler İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin istifadesine sunulacaktır. Böylece İlahiyat Fakültesi, cami ve kütüphane şeklinde bir külliye oluşturmayı amaçlamaktayız. İlahiyat Fakültesi inşaatına bağışta bulunanlara canı gönülden teşekkür ediyorum. Bizi yalnız bırakmadılar. Allah hayırlarını kabul eylesin. İlahiyat Fakültesindeki odalara, anfilere, dersliklere, bay ve bayan mescidine yardımda bulunanların isimlerini vereceğiz. Ayrıca her yıl Ramazan ayında mevlit programları düzenleyip hatimler indireceğiz'' cümlelerini kaydetti.

Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Camisi Yaptırma Yaşatma Derneği Hesap Numarası: Türkiye Finans Amasya Şubesi İban No: TR77 0020 6001 9101 9945 6000 01

İlgili Haberler:

İlahiyat Fakültesi Külliyesi Oluşturulacak

İlahiyat Fakültesi Yeni Öğrencilerini Bekliyor

İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü